Skip to main content

News

Craft Academy welcomes the class of 2022

The Craft Academy for Excellence in Science and Mathematics at Morehead State University is proud to announce the 2022 class members.   

Seventy-two students from across the Commonwealth were chosen to attend the Craft Academy, located on the campus of Morehead State University. The students live in Grote-Thompson Hall and earn dual credit as they complete their final two years of high school at the academy while also taking college-level courses.    

Students who apply are selected to attend the academy for excelling in science, math and other STEM-related fields. They must also conduct a face-to-face interview and submit recommendations from teachers, coaches and mentors.     

Students in the Craft Academy Class of 2022 are:   
  • Payten Allen, Independence, Scott High School.  
  • Christopher Baker, Versailles, Woodford County High School. 
  • Zoe Baker, Alvaton, Greenwood High School. 
  • Donavon Blevins, Clearfield, Rowan County Senior High School. 
  • Emma Brock, Corbin, Corbin High School.  
  • Po'iu Burgo, Mount Washington, Bullitt Advanced Math and Science. 
  • Connor Caskey, Paris, Bourbon County High School. 
  • Bryce Charles, Mount Sterling, Montgomery County High School.  
  • Ari Chen, Lexington, Lafayette Senior High School.  
  • Hailey Costanzo, Madison Central High School. 
  • Owen Day, Georgetown, Great Crossing High School. 
  • Gus Eilers, Louisville, J. Graham Brown School.  
  • Lucas Embleton, Mount Sterling, Montgomery County High School.  
  • Elizabeth Fletcher, Jackson, Breathitt County High School.  
  • Zoë Forrest, Louisville, Riverview Opportunity Center/BAMS. 
  • Alex Fouch, Morehead, Rowan County Senior High School.  
  • Autumn Frye, Clearfield, Rowan County Senior High School.  
  • Ryland Gross, Jackson, Jackson City School. 
  • Paul Grubbs, Shepherdsville, North Bullitt High School.  
  • Savannah Hale, Frenchburg, Menifee County High School.  
  • Melissa Hannemann, Lexington, Lafayette Senior High School.  
  • Ethan Henderson, Olive Hill, West Carter High School. 
  • Dante Henneberg, Morehead, Rowan County Senior High School.  
  • Jonathan Hodge, Upton, John Hardin High School. 
  • Elizabeth Johnson, Maysville, Mason County High School.  
  • Ethan Jones, Louisville, Atherton High School.  
  • Nathaniel Jones, West Point, Elizabethtown High School.  
  • Savannah Jones, Augusta, Bracken County High School.  
  • Tera Kaplon, West Liberty, Morgan County High School.  
  • Suleman Khan, Elizabethtown, Elizabethtown High School. 
  • Grant Klingenberg, Jeffersonville, Montgomery County High School.  
  • Dhwani Kothari, Frankfort, Woodford County High School.  
  • Ashlee Lewis, Mt Washington, Bullitt East High School. 
  • Roxanne Lockard, Georgetown, Great Crossing High School. 
  • Sarah Massie, Garrison, Lewis County High School. 
  • Phillip Maxson, Lexington, Henry Clay High School  
  • Nakia McBride, Alexandria, Campbell County High School 
  • Duncan McGinnis, Flatwoods, Russell Independent 
  • Wade McGuire, Litt Carr, Knott County Central High School. 
  • Jordon McKinney, Shepherdsville, Riverview Opportunity Center/BAMS. 
  • Lorien Molstad, Mt. Sterling, Montgomery County High School. 
  • Olivia Moore, Lexington, Frederick Douglass High School. 
  • Kaelyn Moore, Shepherdsville, Riverview Opportunity Center/BAMS. 
  • Gabbriella Music, Louisa, Lawrence County High School. 
  • Elizabeth Oakes, Winchester, George Rogers Clark High School. 
  • Blake Orr, Winchester, Powell County High School. 
  • Zarric Queen, London, North Laurel High School. 
  • Charissa Reid, Falmouth, Pendleton County High School 
  • Caitlin Reynolds, Jeffersonville, Montgomery County High School. 
  • Andrew Roberts, Winchester, George Rogers Clark High School. 
  • Slate Robinson, Union, Larry A. Ryle High School. 
  • Jonathan Rose, Brooksville, Augusta Independent High School. 
  • Kristen Sieger, Ravenna, Estill County High School. 
  • Alayna Slone, Lexington, Henry Clay High School. 
  • Ashlyn Smetanko, Nicholasville, West Jessamine High School. 
  • Rosa Smith, Lexington, Lafayette Senior High School. 
  • Logan Smith, Fisty, Knott County Central High School. 
  • Timothy Smith, Hazel Green, Morgan County High School. 
  • Ethan Smith, Frankfort, Franklin County High School. 
  • Allison Scarlett, Stanville, Pike County Central High School. 
  • Lauren Strong, Danville, Boyle County High School. 
  • Fredré Oni Terrado, Elizabethtown, Central Hardin High School. 
  • Eric Turney, Lexington, Lafayette Senior High School. 
  • Benjamin Wallace, Olive Hill, West Carter High School. 
  • Courtney Ward, Van Lear, Johnson Central High School. 
  • Cayenne Warren, Butler, Pendleton County High School. 
  • Quinn Weil, Mount Sterling, Montgomery County High School. 
  • Hailey Williams, Kevil, McCracken County High School. 
  • Clara Williams, Morehead, Lakeside Christian Academy. 
  • Andrew Winterman, Burlington, Randall K. Cooper High School. 
  • Jane Zhang, Richmond, Madison Central High School. 
  • Paul Zigo, Lawrenceburg, Anderson County High School.  

For more information about the Craft Academy at MSU, visit www.moreheadstate.edu/craft-academy, email craftacademy@moreheadstate.edu or call 606-783-2093.